İdrak Haber

HTŞ Çelişkileri – 4

HTŞ Çelişkileri – 4
14 Ocak 2019 - 22:36

HTŞ Çelişkileri – 4

HTŞ’nin iç yüzünü ve çelişkilerini gösterecek ‘HTŞ Çelişkileri’ silsilesini sizlerin istifadesine sunuyoruz.

BÖLÜM 4 – HTŞ Milisleri ve Türk müdahalesi

Tercüme edilen video Moata Haber Ajansı’ndan alınmıştır.

Astana Kongresi’nde alınan karar ile Türk ordusu İdlib çevresi ve Hama kuzeyine gözlem noktaları kuracak, muhalifler ile Suriye ordusu arasındaki çatışmaları durduracaktı.

HTŞ, bu gözlem noktalarının kurulması için bölgede Ahrar-uş Şam ile ittifak yapacağı konuşulan Türk hükümetinin bölgeye gireceğini bunun devrime ihanet olduğunu ve Ahrar-uş Şam’ı ihanet ve uşaklık için suçlamış ve sonrasında milislerini hızlıca askeri ve şeri kamplara gönderip orada milislerine Ahrar ile savaşmanın gerekliliği hakkında ikna etmeye çalışmıştı. Bir yandan milislerini ikna ederken diğer yandan kardeşlerimiz dedikleri Ahrar’a karşı savaşmaları için askeri eğitim verdi.

HTŞ bütün bu hazırlıklarından sonra uşaklık ile suçladığı Ahrar-uş Şam’a saldırmış ve Astana kongresinin anlaşmalarından olan Esed milisleri ile savaşın durdurulması ve cephelerin dondurulması iç savaş sebebi ile gerçekleşmiş oldu.

HTŞ’nin savaşı başlatması ile iki taraftanda onlarca milis ölmüş ve yaralanmıştı. Bu iç savaşta tabi her zamanki gibi en çok zararlı çıkan iki ateş arasında kalan halk olmuştu.

HTŞ milisleri tüm Türkiye sınırını ve Türkiye’den Suriye’ye giriş kapısı olan İdlib bölgesinden giren ticari araçlardan %25 vergi alarak bölge halkına zulmedip onlara ulaşan ürünlerin fiyatlarının artmasına sebep olmuş, hem de Türk askerlerinin kullanacağı güzergâhı ellerine almıştı.

Sınır kapısı ve hudut bölgesini eline geçiren HTŞ daha sonra savaşı sonlandırıp barış anlaşması imzaladı. Aradan kısa bir süre sonra Türkiye’yi İdlib bölgesine sokacağı ve bunun ihanet ve uşaklık olduğunu söyleyen HTŞ kendi elleri ile Türk askerlerini bölgeye yerleştirdi ve onların konvoylarına güvenlik sağladı.

Bununla da yetinmeyen HTŞ milisleri bazı aykırı seslerin Türk askerleri konvoyuna saldırı düzenledikleri için onların kim olduğunu soruşturmuş ve bazılarını tutuklamıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İdrak Medya'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2020 İDRAK MEDYA