İdrak Haber

HTŞ’ye Bağlı Kurtuluş Hükümeti İdlib’de Suriye Lirası Kullanımını Yasakladı

HTŞ’ye Bağlı Kurtuluş Hükümeti İdlib’de Suriye Lirası Kullanımını Yasakladı
29 Temmuz 2020 - 4:11

HTŞ’ye Bağlı Kurtuluş Hükümeti İdlib’de Suriye Lirası Kullanımını Yasakladı

Türkiye destekli HTŞ milisleri, kontrolü altındaki bölgelerde laik Türk rejiminin çıkarlarına göre hareket etmeye devam ediyor.

Yerel kaynakların aktardığına göre, İdlib ve çevresinde birçok bölgeyi kontrolü altında tutan HTŞ’ye bağlı Kurtuluş Hükümeti tarafından alınan yeni bir karar doğrultusunda Suriye lirası kullanımının askıya alındığı ve yasaklandığı bildirildi.

Kaynakların ifade ettiklerine göre HTŞ milislerinin kontrolü altındaki bölgelerde döviz işlerini yürüten kurumların Suriye lirası karşılığında ABD doları almak isteyen kişilere yönelik elde ettiği karın en az 400 Suriye lirası olduğu ve bu yolla bölgedeki sivillerin ciddi derecede bir sömürüye maruz kaldıkları aktarıldı. Bunun yanı sıra alınan son bilgilere göre bölgedeki döviz kurumları tarafından 1 ABD dolarının yaklaşık 1.900 Suriye lirasına tekabül ettiği ve doları Suriye lirasına çevirmek isteyen kişilere şuan için bu değer üzerinden ödeme yapıldığı, yine kendisinde Suriye lirası olup da bunu dolara çevirmek isteyen kişilere yönelik de Suriye lirası alımının 2.250’den hesaplandığı ve alındığı ifade edildi.

Öte yandan HTŞ’ye bağlı Kurtuluş Hükümeti tarafından bölgede Suriye lirasının kullanılmaması kararının alınmasıyla beraber bölgede faaliyet yürüten ve insanları sömüren döviz gibi kurumların kontrolünün de HTŞ milislerinin elinin altına girdiği belirtildi.

Bütün bunlara ek olarak HTŞ’ye bağlı Kurtuluş Hükümeti tarafından alınan bu karara karşı herhangi bir ihlal durumunun olması ve Suriye lirasının kullanılması durumunda kim olursa olsun gereken cezanın verileceği bildirildi.

Açık bir şekilde görülüğü üzere İdlib her geçen gün daha da laik Türk rejiminin hâkimiyetini girmekte ve onun çıkarları uğruna hareket edilmektedir. Bu durumun en büyük sorumlusu tabi ki de Cevlani liderliğindeki HTŞ milisleridir.

İslam Devleti’nin ikame ettiği şeriata karşı savaşan bu hain taife bugün laik Türk ordusu ve Rus askerlerini korumaktan çekinmiyor ve bu zilleti aksine tüm dünyaya duyurarak riddetini belgeliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İdrak Medya'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2020 İDRAK MEDYA