İdrak Haber

İstihare duası ne zaman yapılır?

İstihare duası ne zaman yapılır?
25 Mart 2020 - 15:48

İstihare duası ne zaman yapılır?

SORU: İstihare duası ne zaman yapılır?

CEVAP: Zahir olan, istihare duasının selamdan sonra yapıldığıdır. Böylece istihare hadisinde olduğu gibi iki rekât namaz kılmış olur.

Nebi ﷺ şöyle demiştir: “Sizden biriniz bir şeye niyet edince farz olmayan iki rekat namaz kılsın, sonra da şöyle desin: Ey Allah’ım! Ben senden beni ilminle hayra iletmeni istiyorum…” (Buhari 7390)

Zahir olan, duanın selamdan sonra olması gerektiğidir. Özellikle de Nebi ﷺ’in “sonra da şöyle desin” sözü, sırayı ve ta’kibi ifade etmektedir. (Hadiste zikredilen ف/fa harfi sonrasında, zikredilenlerin öncesinde zikredilenlerden daha sonra yapılması gerektiğini ifade etmektedir.)

İmam Kurtubi -Allah ona rahmet etsin- tefsirinde şöyle demiştir: “Selamdan sonra bu duayı yapar.” (Tefsir’ul-Kurtubi 13/307)

Şeyhulislam İbn-i Teymiyye ve diğer bazı âlimler, duanın istihare namazında selamdan önce de sonra da yapılmasının caiz olduğu görüşündedirler.

Allah’u Teâlâ en iyi bilendir.

Yüksek çözünürlükte görüntülemek için görsele tıklayınız

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İdrak Medya'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2020 İDRAK MEDYA