İdrak Haber

Kalbin Selameti

Kalbin Selameti
04 Aralık 2020 - 18:31

Kalbin Selameti

Allah’ın ﷻ emrettiği gibi yaşamanın ve imtihanların hakkından gelmenin en bariz yollarından biride hiç şüphesiz selametteki kalptir. Çünkü selamette olan bir kalp Müslüman bireyin günahlarının bağışlanmasının sebebini taşır veya gıybet, dedikodu ve casusluk gibi kötü amellerden uzak kılar. Yani kalbi selamette olan bir kişinin dili de selamettedir, dili selamette olanın ameli de selamettedir.

İbn-i Kayyım (Allah ondan razı olsun) selametteki kalp ve selamette olmayan kalp arasındaki farklı şu şekilde açıklamıştır: “Selametli bir kalbin ve gafil ve ahmak bir kalbin arasındaki fark şudur; selametli kalp şerri bildikten sonra onu arzulamaz o yüzden kalbini şerri istemekten emin kılar. Çünkü o şerri tanır ve bilir. Bu ise tam tersi olan gafil ve ahmak bir kalbin zıttıdır. “

Ayrıca kişi kalbinin selameti için Allah’a ﷻ çokça dua etmesi ve bu konuda yardım istemesi gerekir. Bunu yapmaktan hoşlanmayan kişinin ise kalbini yoklaması ve imanını tartması gerekir.

Öte yandan, affetmeyi çokça yapmak, dünyanın ne kadar boş ve aldatıcı olduğunu sürekli hatırlayıp, dinlenme ve nimet diyarı olan ahiret hayatı için çabalamak, kardeşlerinin kusur ve hatalarını aramaktansa kendi nefsi ile uğraşmak, başına gelen musibetler karşısında başta peygamberler olmak üzere Salihlerin yoluna bakması ve onların yaptıklarını yapması gibi bazı ameller kalbin selamette sebat etmesini sağlar.

Kalbin-Selameti
Nebe gazetesinin konu ile ilgili yayınlamış olduğu infografik

Ve yine, içinde şüpheyi çoğaltmak, dünya telaşına ve mal biriktirme yarışına girmek, vesveselere değer verip diline dökmek, hakkında bilgisi olmadığı işlerin peşine düşmek gibi bazı günah ve hatalar kalbi selametten alıkoymaya birtakım etkenlerdir.

Ayrıca kalbin selamette kalmasının en büyük sebeplerinden biride kalbin huzur bulmasıdır. Bunun yolu ise Allah’ı ﷻ çokça zikretmekten gelir. Nitekim Allah ﷻ şöyle buyurdu: “Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” (R’ad 28)

Allah’tan kalplerimizi selamete erdirmesini, şüphe ve vesveselerden uzak kılmasını ve katından bizlere bir yol göstermesini diliyoruz.

“O gün, ne mal fayda verir ne de evlat. Ancak Allah’a kalb-i selim ile gelenler (o gün fayda bulur).” (Şuara 88-89)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İdrak Medya'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2020 İDRAK MEDYA