İdrak Haber

Nebe Özel: Batı Afrika’da Riddet Ehli El-Kaide Cephesine Karşı Savaş, 170 Milis Öldürüldü

Nebe Özel: Batı Afrika’da Riddet Ehli El-Kaide Cephesine Karşı Savaş, 170 Milis Öldürüldü
30 Haziran 2020 - 17:20

Nebe Özel: Batı Afrika’da Riddet Ehli El-Kaide Cephesine Karşı Savaş, 170 Milis Öldürüldü

En-Nebe gazetesinin 238. sayısında yer alan özel habere göre, Batı Afrika’da mürted El-Kaide örgütüne karşı yaşanan savaşın detaylarına yer verildi.

“Haçlıların ve Mürtedlerin Mezarlığı Liptako” başlığıyla yayınlanan haberde hain El-Kaide örgütünün gerçek yüzü yeniden ortaya çıkıyor.

Hilâfet askerleri Sahel bölgesinde çok sayıda cephede savaşıyor… Bunlardan biri de “El-Kaide” milisleriyle çatışmak!

Haçlı Koalisyonu kuvvetleri son yıllarda yoğun askeri operasyonlarıyla ve güvenlik çalışmalarıyla, kendisi ve müttefikleri olan mürted ordular için endişe kaynağı oluşturmasının ardından “Afrika Sahel” ülkelerinden birkaçı tarafından paylaşılan “Liptako” bölgesine odaklanmış durumda.

Ancak askeri planlarının sıkıntıya girmesi gerek bölgedeki Mücahidlere karşı savaşan riddet ordularının güçlerinin yetersiz kalması ve destek stratejilerinin başarısızlığa uğratılması gibi sahada meydana gelen önemli askeri gelişmeler ile büyük saldırıların neticesi haçlılar için büyük utanç nedeni oldu.

Büyük “Liptako” bölgesi kuzey “Burkina Faso”, doğu ve orta “Mali” ve güneybatı “Nijer” bölgelerine uzanır. Haçlı kuvvetleri riddet ordularıyla birlikte bu bölgeyi kontrol altına almaya çalışarak hüküm sürmek istiyor bu yüzden operasyonlarıyla sahada sürekli hareket halinde olan Hilafet askerlerini bölgeden uzaklaştırmak ve bölgenin farklı parçaları arasındaki geçişlerini engellemek amacıyla ülkeler arasındaki sınırları sağlamlaştırmaya çalışıyor.


Haçlı Harekâtlarına Amerika da Katılıyor
ABD, Hicri 1439 yılındaki Muharrem ayının 14’ünde sınır bölgesindeki “Tillaberi” mıntıkasında bulunan “Tongo Tongo” köyünün yakınlarında Hilâfet askerleriyle meydana gelen çatışmalar sonucu “Yeşil Bereli” Özel Kuvvetlerinden 6 askerin öldürülüp yaralanmasından sonra Nijer’de sahada olan askeri kuvvetlerinin varlığını açıklamak zorunda kalmıştı.

ABD güçlerinin, maruz kaldığı diğer saldırılardan biri de 1440 H. Yılının Şevval ayında “Ouallam” şehrinin yakınlarında gerçekleşmiş ve onlara ait bir tank patlatılmıştı. Yine aynı dönemde “Menaka”nın güneyindeki sınır mıntıkasında “Barkhane” Kuvvetlerinin yanında katıldığı bir hava indirme operasyonu esnasında saflarından kayıplara maruz kalmıştı.

Ayrıca ABD kuvvetleri casusluk üsleri inşa ederek ve keşif uçakları yoluyla müttefikleri Fransızlara bilgi akışı sağlayarak bunun yanı sıra “Barkhane” kuvvetlerine lojistik destek vererek onlarla beraber sahada çok sayıda askeri harekâta ve özel operasyonlara katılarak bölgede olayların seyrine dair istihbari rolünü de ortaya koydu.


Fransa Sadece Kayıplarını Gizlemekle Yetinmiyor
Bu bölgede Fransızlarla çatışmalar özellikle Hilâfet askerlerinin Mü’minleri Emiri Ebu Bekir El-Bağdadi’ye (Allah onu kabul etsin) biatlarını açıklamalarından bu yana erken başladı. Biat ilanından hemen birkaç hafta sonra haçlılar ile Mücahidler arasında nihayet bu şiddetli savaşın ilk evresi başlamış oldu.

Bu şiddetli savaş şiddetini artırırken günden güne daha da hırçınlaşıyor. Buna rağmen haçlılar yanıltıcı medya kampanyaları ve yalan yanlış raporlar düzenleyerek sahadaki kuvvetlerinin gerçek kayıplarını gizliyor. Bununla askerlerinin moralini yüksek tutmak isterken Fransa içindeki siyasi blokları, medyayı ve insanları Afrika Sahel’de giriştikleri bu savaşın öncelikle Fransa’nın lehine olduğuna ikna etmek amacıyla sonuçlarına ulaştıklarını ve çok az kayıp verdiklerini iddia ediyorlar.

Fransa “Ordular Bakanlığı’nın açıklamalarına göre” ordularının Mali’nin kuzeyine ve Sahel bölgesine müdahale etmesinden bu yana sadece 44 askerini kaybetti!

Bunların yaklaşık olarak yarısı Mali ve Nijer arasındaki “Liptako” bölgesindeki Hilâfet askerleri tarafından art arda düzenlenen operasyonlar sonucunda öldürüldü.

Bununla birlikte gerçek şu ki Fransız kuvvetleri Ordularının Bakanlığı tarafından yayınlanan sonuçlardan çok daha fazla askerinin hayatını kaybettiği saldırılara maruz kaldı.

Aynı şekilde patlayıcılarla onların araçları ve konvoyları vurulduğunda her patlayıcıya maruz kalan bu araçların ardından Savunma Bakanlığı hemen acil bir şekilde çıkıp patlama esnasında “Bir Fransız Askeri Öldürüldü” açıklamasını yapa.

Bu sık sık tekrarlanan sıradanlaşmış sahneye rağmen Fransa Medyası, Fransa Ordusu’nun beyanatlarından ve komutanların açıklamalarından haber almaya alışkındır.

Onların istişhadi ve fedai saldırılarında ve de Hilâfet askerleriyle doğrudan girdikleri çatışmalarda verdikleri diğer kayıpları bir kenara bırakırsak Hicri 1441 yılının “Recep” ayında Nijer sınırında bulunan “Akabar” mıntıkasında haçlıların kuvvetlerinin bir topluluğunu hedef alan istişhadi operasyon gün gibi apaçık ortadadır. Öyle ki “MINUSMA”da (Mali’de Birleşmiş Milletler Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu) faaliyet gösteren bazı Avrupa ülkelerine ait “Chinook” tipi helikopterlerin ölü ve yaralıları tahliye etmek için müdahale etmek zorunda kalması saldırıda yaşanan ağır can kaybının boyutunu ortaya koymaktadır. Saldırıdan sonra da “Fransa Genelkurmay Başkanı” olaya dair şu açıklamayla karşımıza çıktı bölgede “Nir askeri birliğimizin patlayıcı yüklü araçla hedef alınması sonucu isabet alan 2 askerimiz yaralandı”!

Fransa kuvvetlerinin maruz kaldığı her saldırıdan sonra sadece saflarında meydana gelen ağır kayıpları az gösteren açıklamalar yapmakla yetinmiyor bundan ziyade doğrusu kuvvetlerinin hedef alındığı çok sayıda saldırıdan bahsetmezken özellikle de uzak ve ıssız mıntıkalarda olanlardan hiç bahsetmiyor.


Mali ve Nijer Kuvvetlerinin Kayıpları
“Liptako” bölgesi bölgedeki riddet orduları ve onların milisleri için mezarlık bölgesi oldu. Bölgede Hilâfet askerleri tarafından Nijer ordusunun yüzlerce askeri öldürüldü ve yaralandı. “Tiloa” ile “Tongo Tongo” yakınlarında onların ABD tarafından eğitilen özel kuvvetleri eğitim aldıkları yerlerinden kovuldular.

Ayrıca Mücahidler “Abala” “Bani” “Bangou” “Chinagodrar” “Tiloa” “In Ates” ve “Ayorou” şehirlerindeki çok sayıda askeri kışlaya saldırı düzenleyip oraları kontrol altına aldı ve böylece onların kuvvetlerini başkent “Niamey”in eteklerine çekmek zorunda bıraktı. Çekilirken arkalarında bıraktıkları çok geniş toprak alanlar ile beraber büyük miktarda askeri teçhizat kaybına da uğradı.

Fransa ve bölgedeki hükümetler tarafından desteklenen Mali ordusu ve ordu yanlısı milislere gelince. Benzer şekilde onların da saflarında büyük kayıplar meydana geldi. Mücahidler tarafından “Menaka”nın güneyindeki “Anuzagren”, “In Delimane” ve “Tabankort” bölgelerinde Mali ordusuna karşı çok sayıda saldırı düzenledi ve bu saldırılar sonucunda Mali ordusunun yaklaşık 200 askeri öldürüldü.


Mürted Hareket ve Milislerin Kayıpları
Öte yandan Fransız kuvvetlerinin son 3 senede düzenlediği askeri harekâtlara katılan Mali hükümeti yanlısı silahlı hareketlerin ve milis güçlerinin saflarındaki kayıpların sayısı kat be kat fazla oldu. Bu milis güçleri “Temedhe”, “Akabar”, “Taden Baoun”, “Tarenkit” ve “Inekar” savaşlarından başlayıp diğer savaşlara kadar “Liptako” bölgesinde Hilâfet askerleriyle girdikleri çatışmalarda çok büyük kayıplar verdiler.

Hilâfet askerleri ABD özel kuvvetlerinden ganimet aldıkları susturuculu silahlar ile gece görüş dürbünlerini kullandıkları çeşitli operasyonlarda Hicri 1439 yılında “Azavad Kurtuluş” Hareketinin saha komutanı ile “Menaka” şehrinin güvenlik sorumlusuna suikast düzenlemeyi başardı ve bir sonraki yıl da (Hicri 1440) ikinci komutanına da suikast düzenledi.


Haçlı Harekâtı 6. Ayına Girdi
Haçlı harekâtı devam edip altıncı ayına girerken, Haçlı güçleri geçen ay boyunca bir dizi saldırıya ve çatışmaya maruz kaldıkları “Liptako” bölgesinde kan kaybetmeye devam ediyor.

Öte yandan Ramazan ayının 14’ünde “Menaka”nın güneydoğusundaki “Tislatin” mıntıkasının yakınlarında Fransızların bir kuvvetiyle Hilâfet’in 2 askeri arasında çatışmalar meydana geldi ve bu çatışmaların sonucunda Fransızların 4 askeri öldürüldü. Bunun yanı sıra Fransa sadece bir askerinin öldüğünü itiraf etti.

Benzer şekilde 24 Ramazan’da “Ansongo” şehrinin kuzeydoğusundaki “Tin Hama” mıntıkasının yakınlarında Fransız kuvvetlerinin bir konvoyu ile Hilâfet askerlerinden birkaç Mücahid arasında çatışmalar meydana geldi ve uzun bir süre karşılıklı olarak yoğun ateş altında devam ederken helikopterler durumu kurtarmak için müdahale etti. Ancak Mücahidler sağ salim mevkilerine geri dönmeyi başardı.


Haçlı Kuvvetlerine Ait Bir Tank Kullanılamaz Hale Getirilirken Askerleri de Yaralandı
(28 Ramazan) Haçlı kuvvetlerinin konvoyları “Menaka” ile “Ansongo” arasındaki ana bağlantı yolunun her iki tarafında bulunan birkaç mıntıkaya doğru yola koyuldu. Ardından özel kuvvetlerinden bir birliği “Menaka”nın 30 km batısındaki “Inazole” mıntıkasının yakınlarında indirdi. Ayrıca tank konvoyları bölgedeki vadilerin, engebeli dar geçitlerin dikkatlice taranması ve köylerin kuşatılıp köylerin girişlerinin kontrol altına alınması hedefiyle dümdüz bir hat şeklinde ilerledi.

Ne var ki dar bir kıvrım noktasına geldiklerinde bir konvoylarının önüne aniden çıkan Hilâfet askerleri üzerlerine ateş açarak onları gafil avladı. Bundan dolayı sarsıntıya uğrayıp saflarında meydana gelen bozulmayı dağılan birkaç aracı yeniden organize ederek düzeltmeye çalıştılar ancak Hilâfet askerlerinin durmak bilmeyen yoğun ateşi neticesinde isabet alan tanklardan biri alev aldı ve tankın içinde bulunan askerleri tanktan yaya olarak dışarı çıkmak zorunda bırakırken tankın yakınlarında bulunan Hilâfet askerlerinden biri de makineli silahıyla ateş açarak onları hedef aldı, bunun sonucunda onlardan bazıları yaralandı ve ardından hızlıca gelen bir helikopter yaralıları tahliye etti.

Bunun sonucunda kuvvetlerinin büyük bir kısmıyla icra etmek için çıktıkları bu tarama faaliyetini bitiremeden, tahrip edilmiş tankın parçalarını ve de yaralıların kanlarıyla kaplanmış sargıları arkalarında bırakarak geldikleri yere gerisin geri döndüler.


Riddet Ehli Kaide Cephesine Karşı Savaş
Şiddeti artan haçlı saldırılarıyla eş zamanlı olarak mürted Kaide yüzlerce unsurunu Mücahidlere karşı kaybedilen bir savaşa itmekten geri durmadı ve bunun yanı sıra farklı kutuplarda olmalarına rağmen diğer mürted cephelerden müttefiklerine mühimmat ve malzeme yardımı yaparak ve de onlara kesintisiz güvenli ikmal hatları sağlayarak destek vermekten de geri durmuyor.

Öte yandan Cezayir sınırındaki “İfoghas” Dağlarından ve “Tabankort” ile “Timbuktu” bölgelerinden Mücahidlere karşı savaşa katılmaları için ve de “Mali” ve “Burkina Faso” arasındaki sınır bölgesinde İslam’ın askerlerine karşı verdikleri savaşlarında unsurları arasında ortaya çıkan son görüş ayrılıkları ve yaşadıkları sıkıntılı durumlar neticesinde maneviyatı çöken unsurlarının morallerini yükseltmek için sürekli yeni takviyeler yapmaya devam ediyor.

Mürted El-Kaide Hilâfet askerlerine karşı başlatmış olduğu savaşı çabucak kazanıp ve Mücahidlere karşı çatışmaları mümkün olan en kısa zamanda bitirebilmek hedefiyle saldırılarına hız vermekle birlikte: bu milislerinin  saflarında verdikleri büyük kayıplar onları şaşkınlığa uğrattı. Bu milisler bu şekilde ve bu metodla saflarında meydana gelen bu ölçüde ağır kayıplara alışkın değiller.


El-Kaide’nin Şüpheli Koalisyonları
El-Kaide’nin Sahel bölgesind Hilafet askerlerine karşı bu yığını ve büyük desteği, örgüt hakkında birçok soru işaretini beraberinde getirdi. Normalde askerlerinin Mali hükümetine dost olan riddet cephelerinden silahlarını ve telsizlerini gizleyen, Haçlıların onların bölgelerinde tarama devriyeleri yapması durumunda gizlenmek ve gizlenmiş olmak için “Azavud harekâtı koordinatörlüğünün” konuşlandığı noktalara sıvışan, hareket etme ve yer değiştirme esnasında arabalarında mürted cephelerin bayraklarından kendilerine uygun olanları taşıyan, bazı önderlerinin Cezayir sınırları içerisinde bulunan “Timiaouine” ve “Tin Zaoutine” şehirlerinde ikamet eden El-Kaide gibi bir örgüt!

Durumu böyle olan bir örgüt nasıl olur da önceden bölgedeki düşmanlarından hiç birine karşı toplanmamış olan binlerce mürted unsurdan ve araçtan oluşan bu orduyu hareket ettirmek için garanti ve kolaylaştırma (sözü) almadan aniden böyle kapsamlı bir savaş ilan eder ve bu savaşa girer?!

Sonunda bu silahlı ordu, bölgede bulunan muhtelif orduların hiçbirinin en ufak bir baskısına maruz kalmadan ve İslam Devletine karşı savaşma yolunda hiçbir hava saldırısına maruz kalmadan geniş alanlar kat etmekte ve açık bir şekilde hareket etmektedir!

Tüm bunların, önderleri olan Taliban’ın yolundan giderek, resmi olarak açıklanan El-Kaide ve Mali Hükümeti arasında gerçekleşecek olan görüşmelere hazırlıkla alakası nedir?!

Ne üzere ittifak edecekler?!

Kimlerle görüşecekler?!

Birçok soru var ki bu soruların cevapları çok bir zaman geçmeden herkes için açık olacaktır. Helak olan da delil üzere helak olsun, yaşayan da açık bir delille yaşasın.


Liderlerinden Biri 170 Ölülerinin Olduğunu İtiraf Etti
El-Kaide’nin komutanlarından biri olan mürted “Cafer Deko” Hilâfet askerlerine karşı verdikleri bazı savaşlarda kayıplarının yaklaşık 170 ölü olduğunu itiraf etti.

Bu çatışmalardan biri de “Mali” ile “Burkina Faso” arasındaki sınırda bulunan “Bella” mıntıkasında meydana geldi. Büyük bir sayıyla Hilâfet askerlerine düzenledikleri bu saldırıyı Mücahidler püskürtürken patlayıcı yüklü bir araçla düzenledikleri istişhad operasyonuyla onların topluluklarını darmadağın etti ve daha sonra da onların başıboş kalmış topluluklarının peşine düşüp onları oradan sürdüler ve onların ekipmanlarını da ganimet aldılar.

Bu çatışmaların sonucunda yaklaşık olarak 50 unsurları öldürüldü. Benzer şekilde (24/Ramazan)’da “Burkina Faso” ile “Gana” arasındaki sınırda bulunan “Diefe” mıntıkasında olan Mücahidlerin bir birliğine saldırmaları sonucu Hilâfet askerleri tarafından El-Kaide’nin unsurlarından 7’si öldürülürken diğerleri de yaralandı.

Bu son zamanlarda meydana gelen çatışmalarda onlardan yaralılar hariç sadece öldürülenlerin sayısı yaklaşık olarak 200’ü buldu. Hilâfet askerleri “Burkina Faso”nun birçok bölgesinde mürted El-Kaide’nin saldırılarını püskürtmeye devam ederken Hilâfet askerleri “Burkina Faso”nun birçok bölgesinde mürted El-Kaide’nin saldırılarını püskürtmeye devam ederken mürted milisler 2000’den fazla unsurunu bölgedeki unsurlarına yardım ve destek sağlamak için bölgeye gönderdi.


Burkina Faso Ordusundan 3 Kişi Öldürüldü
Hilâfet askerlerinin “Burkina Faso”da her ne kadar El-Kaide mürtedlerinin saldırılarına karşılık vermekle meşgul olmasına rağmen bölgedeki Burkina ordusuna karşı cihadlarını da devam ettirmesine mani olmadı. Hilâfet askerleri Nijer ile olan sınırın yakınlarındaki “Niamey” ile ‘Vagadugu” bu iki başkent arasındaki bağlantı yolu üzerinde Burkina ordusunun bir birliği ile çatışmaya girdi, bunun sonucunda onların 3 unsuru öldürüldü. Hamd Allah’adır.

İslam Devleti askerleri doğru yoldan sapıp yeni yönlere sapan ve dinlerini değiştiren ve de Hilâfet askerlerini tek düşmanları olarak gören ve Mücahidler hariç etraftaki herkesle barışıp Mücahidlerle savaşan bütün müşrik cephelere karşı cihadını devam ettiriyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İdrak Medya'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2020 İDRAK MEDYA