İdrak Haber

Ona (Dünyaya) Ne Oluyor?

Ona (Dünyaya) Ne Oluyor?
Ebu Leys El-Anbari
Ebu Leys El-Anbari( [email protected] )
25 Ocak 2020 - 21:48

Ona (Dünyaya) Ne Oluyor?

“Yeryüzü kendine has bir sarsıntıya uğratıldığı, içindekileri dışarıya çıkarıp attığı ve insan, “Ona ne oluyor?” dediği zaman, işte o gün, yer, kendi haberlerini anlatır. Çünkü Rabbin ona (öyle) vahyetmiştir.” (Zilzal 1-2-3-4-5)

Son birkaç aydır Allah ﷻ’nun izniyle dünyada oluşan depremler, yangınlar, salgınlar ve seller gibi felaketler, kafalarda büyük soru işaretleri bırakıyor. İnsanlar başlarını kaldırmış sanki bir ışığa doğru koşuyormuşçasına panik halinde tek bir soru soruyorlar. Ona (dünyaya) ne oluyor?

Kur’an’ın tarihte anlattığı olaylara bakıldığı zaman, büyük kavimlerin başlarına gelen hiçbir felaket ve helak olmasın ki o, muhakkak Allah’ı, kanunlarını ve Risâlet’ini inkârdan dolayı olmuştur.

Nitekim Allah ﷻ, Lût kavminin günahlarını terk etmemesi ve Lût Aleyhisselamı inkâr etmelerinden dolayı başlarına getirdiklerini şöyle açıklamaktadır: “Güneş doğarken onları o korkunç ses yakaladı. Böylece ülkelerinin üstünü altına getirdik. Üzerlerine de balçıktan pişirilmiş taşlar yağdırdık.” (Hicr 73-74)

Ve yine diğer kavimler hakkında Allah ﷻ şöyle buyurmaktadır: “Eyke halkı da gerçekten zalim idiler. Biz onlardan intikam aldık. İkisi de açık bir yol üzerindedir. Andolsun Hicr halkı da peygamberlerini yalanlamıştı. Biz onlara mucizelerimizi vermiştik; fakat onlardan yüz çevirmişlerdi. Onlar, dağlardan emniyet içinde kalacakları evler oyarlardı. Onları da sabah çıkarlarken o korkunç ses yakaladı.” (Hicr 78- 83)

Dün o azaba layık görünenler, Allah’ın ﷻ sadece birkaç emrini ihlal ettikleri için helak olmuşlardı. Bugüne bakıldığı zaman ise, dünya üzerinde Allah’a ﷻ karşı işlenebilecek bütün şirk amelleri ve masiyetler işlenmekte, Allah’ın ﷻ hakkı tağutlara verilmekte, insanlar Allah’ın ﷻ kanunlarına karşı, kendi heva ve istekleri doğrultusunda kanunlar çıkarmakta ve Allah’ın ﷻ, kendisine yöneldiği için özgür kılmış olduğu insanları kula kul etmeye çalışmaktadırlar.

Yeryüzü, işledikleri bütün bu cürümlerden sonra bir fesada uğramış ve artık yer kendi haberini Allah’ın ona vahyetmesiyle anlatmaya başlamıştır.

Allah ﷻ şöyle buyurmaktadır: “İnsanların elleriyle kazandıkları (günahlar) sebebiyle karada ve denizde fesad baş gösterdi. Belki (İslam’a,Tevhid’e) dönerler diye (Allah) yaptıklarının (cezasının) bir kısmını onlara tattırmaktadır…” (Rûm / 41)

Ve yine Allah ﷻ şöyle buyurmaktadır: “O küfre sapanlar, kendilerine tanıdığımız süreyi sakın kendileri için hayırlı sanmasınlar, biz onlara, ancak günahları daha da artsın, diye süre vermekteyiz. Onlar için aşağılatıcı bir azab vardır.” (Âl-i İmrân 178)

Ey akıl sahipleri! Allah’ın ﷻ bu uyarı ve tehditlerini göz önünde bulundurursanız ne ala. Yok eğer inkâr da inatlaşacaksanız size Allah ﷻ’nun şu buyruğunu hatırlatıyoruz: “İnkâr edenlere deki: Yakında mağlup olacaksınız ve cehenneme sürüleceksiniz. Orası kalınacak ne kötü bir yerdir!” (Âl-i İmrân 12)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İdrak Medya'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2020 İDRAK MEDYA