İdrak Haber

Taliban Yineledi: ‘Yabancı Savaşçıların Diğer Ülkelere Saldırmak İçin Topraklarımızı Kullanmasına İzin Verilmeyecek’

Taliban Yineledi: ‘Yabancı Savaşçıların Diğer Ülkelere Saldırmak İçin Topraklarımızı Kullanmasına İzin Verilmeyecek’
13 Temmuz 2020 - 2:44

Taliban Yineledi: ‘Yabancı Savaşçıların Diğer Ülkelere Saldırmak İçin Topraklarımızı Kullanmasına İzin Verilmeyecek’

Şam ve Irak sahavatlarının yolunu tutarak yüce Allah’ın kelimesi yerine kendi kelimelerinin yüce olması için yeni bir yapılanmaya giren Taliban örgütü, yabancı savaşçıları konusunda açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Taliban liderlerinden olan Hayrullah Hayrhva El-Cezire’ye önemli bir röportaj verdi.

Genel olarak kurmayı düşündükleri ulus ülkesinin ilkelerini anlatan Hayrhva, anlaşma kapsamında El Kaide’nin ülkedeki varlığının akıbetinin hatırlatılması üzerine ABD ile imzalanan anlaşma maddelerini yineleyen açıklamalarda bulundu.

Hayrhva, “Biz ABD’ye bu sözü gönül rahatlığıyla verdik çünkü dış ülkelerin ve komşularımızın, topraklarımızdan yapılacak saldırılara maruz kalmasına izin vermeyeceğiz. Biz iktidara geldiğimizde her meseleyi tartışacak ve çözecek yeterli zamanımız yoktu ve bu duruma yol açtı bu durum birçok şeye yol açtı. Şükürler olsun ki şimdi ülkenin çoğu kontrolümüz altında ve her şeyi organize ediyoruz. Kimsenin Afganistan’a gelip savaşmasını istemiyoruz ve izin de vermeyiz. Artık bütün savaşçılar ülkelerine dönme konusunda serbest olduklarını anladılar. Şimdi herkes biliyor ki Taliban asla yabancı güçler ve yabancı savaşçıların Afganistan’da kalmasına izin vermeyecek. Birileri buraya gelmeyi başarsa bile diğer ülkelere saldırmak için topraklarımızı kullanmasına izin verilmeyecek.” ifadelerini kullanarak küfür milletlerini ve ordularını emniyette bırakan açıklamalarını sürdürdü.

Evet, yabancı savaşçıların Afganistan’dan geri dönmelerini isteyen ve Afganistan topraklarında haçlılara yönelik tek bir saldırıya dahi izin vermeyeceklerini ifade eden Taliban liderinin bu açıklamalarından açık bir şekilde anlaşılıyor ki kuracakları ulus devletlerinde hiçbir muhacire yer yok!

Kendi içindeki yabancı savaşçıları ki bunların başında El-Kaide örgütü geliyor inkâr eden Taliban’ın dünyada zülüm gören Müslümanlar için korunaklı bir sığınak olmayacağı açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Zaten Taliban Hareketi bunu hiçbir beyanında da ifade etmedi. Taliban için esas olan konu ABD ve diğer batılı ülkelerin güvenliğini sağlamak.

Sözde İslam emirliğinin Müslümanlara ve zulüm gören muhacirlere güvenliği vaat etmesi gerekirken Taliban örgütü her zaman bunun aksine açıklamalarla batı ülkelerine, komşu ülkelerine ve ABD’ye güvenliği vaat ediyor.

Nerede Molla Ömer’in Taliban’ı ve nerede bugünün Avrupa, Rusya, Çin ve eli kanlı Arap devletleri ile sağlam ilişkiler ve dostluk kuran Molla Bradley’in Taliban’ı?

Tüm bu olaylara rağmen aklı melekelerini kaybetmiş olan El-Kaide sempatizanları halen Taliban’ı “İslami emirlik” olarak görmekte ve ondan övgülerle bahsetmektedir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İdrak Medya'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2020 İDRAK MEDYA