İdrak Haber

Türk ve Rus Devriyeleri İlk Kez M4 Karayolunun Tümünde Devriye Gerçekleştirdi

Türk ve Rus Devriyeleri İlk Kez M4 Karayolunun Tümünde Devriye Gerçekleştirdi
22 Temmuz 2020 - 4:04

Türk ve Rus Devriyeleri İlk Kez M4 Karayolunun Tümünde Devriye Gerçekleştirdi

HTŞ lideri Cevlani’nin Rusya ile olan devriyelere karşıyız söylemleri ile başlayan ve bugünlerde bizzat HTŞ milisleri tarafından korunan Türk-Rus ortak devriyesi ilk kez M4 karayolunun tamamında icra edildi.

Yerel kaynakların aktardığına göre, İdlib kırsalında yer alan M4 karayolunda bugün yeni bir Türk-Rus ortak devriye faaliyetinin icra edildiği ve bu zamana kadar icra edilen ortak devriye faaliyetine ek olarak ilk kez Nusayri rejim bölgesine kadar ulaştıkları bildirildi.

Türkiye ve Rusya arasında icra edilen ortak devriye faaliyetinin İdlib kırsalında yer alan Serakib beldesinin batısında bulunan “Terneba” köy bölgesinden Lazkiye’nin kuzeyinde yer alan “Ayn El-Ğazal” ve “Ayn El-Hul” bölgelerine kadar ulaştıkları aktarıldı.

Bugün M4 karayolunda düzenlenen ortak devriye faaliyetinde kat edilen mesafe ve ilk kez Nusayri rejim bölgesine kadar ulaşmasının 5 Mart 2020 tarihinde Moskova’da Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşen anlaşma maddelerinin yerine getirildiği ifade edildi.

Ayrıca yürütülen ortak devriyede Türk ve Rus araçlarının Lazkiye bölgesinde yer alan Nusayri rejimin kontrolü altındaki alanlara kadar yol aldıkları Rus araçlarının yollarına devam ettiği, Türk araçlarının ise geri döndükleri bildirildi.

Öte yandan birkaç gün önce gerçekleşen ortak devriye faaliyeti sırasında yaşanan patlama sonucu 3 Rus askerinin yaralanmasından ötürü devriye iptal edilmiş ve başarısız olmuştu, bugün ise devriyenin gerçekleştiği ve türünün 22’ci ortak devriyesi olduğu aktarıldı.

Bütün bunlara ek olarak geçtiğimiz Mart ayında Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşen İdlib ateşkes anlaşmasında yolların açılması ve ortak devriye faaliyetlerinin yürütülmesi gibi birçok maddenin yer aldığı rapor edildi.

Bunun yanı sıra yerel kaynaklar tarafından aktarılan görüntülerde Türk-Rus ortak devriyesinin yine HTŞ milisleri tarafından korunduğu görülüyor.

Daha önceleri devriyelerin adım adım ilerleyeceğinden bahsetmiştik ve bunu laik Türkiye’nin sağlayacağı belirtmiştik. İlk günlerde taşlanan, saldırıya uğrayan devriyeler bugün ilk kez M4 karayolunun tamamında icra edilerek HTŞ ve El-Kaide’nin başını çektiği Şam sahavatın zillet dolu yüzünü bir kez daha bize gerçekleştirmiş oldu.

Bu nasıl bir akide ve menhectir ki kontrolü altındaki bölgelerde bulunan ve İslam Devleti üyesi olduğu söylenen kişilere baskınlar ve operasyonlar düzenliyor lakin Ruslar bizzat HTŞ tarafından korunuyor. Kâfirleri emniyette, Müslümanlara karşı ise saldırgan bir tavır izleyen bu menhec ve akide İslam’dan fersah fersah uzaktır!

Hakkı bilmelerine rağmen gizleyen El-Kaide milisleri de İdlib’de HTŞ’nin kendilerine izin verdikleri kadar havlayabilmekte ve yaşamlarını idame ettirmekteler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları İdrak Medya'ya aittir, resim ve haberler değiştirilemez yalnız dağıtılabilir. Tüm Hakları Saklıdır © 2020 İDRAK MEDYA